Logo Obozu Naukowego

Matura z biologii

Prowadzący:

Termin:

9-15.02.2025 r.

Lokalizacja:

Piękna Góra

Czas trwania warsztatów:

20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć

Powtórka najważniejszych zagadnień maturalnych z zoologii

UWAGA! Warsztat odwołany.

UWAGA! Inny zakres programu niż na warsztacie Matura z biologii w ramach edycji lato 2024 r.

Biologia jest fascynującą, ale obszerną dziedziną wiedzy. Podczas zdjęć będziesz miał możliwość na jej lepsze uszeregowanie i zrozumienie. Poprzez powtórkę zagadnień, a także codzienne rozwiązywanie ćwiczeń i zadań, łatwiej zapamiętasz najbardziej istotne informacje, które są kluczowe do jak najlepszego przygotowania się do matury i rozpoczęcia studiów na wymarzonym kierunku. W trakcie warsztatu nie zabraknie elementów praktycznych. Będziesz używać mikroskopu, stetoskopu oraz pulsoksymetru do przeprowadzania doświadczeń - zobaczysz jak wyglądają różne komórki i tkanki oraz posłuchasz oddechu i bicia serca. Dzięki pracy z modelami zwierzęcymi i ludzkimi, lepiej zapamiętasz zagadnienia związane z anatomią zwierząt.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat jest kierowany przede wszystkim do licealistów, którzy planują zdawanie matury rozszerzonej z biologii i studiowanie na kierunkach z zakresu nauk przyrodniczych (w tym weterynarii) i medycznych.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Biorąc udział w warsztacie:

  • dobrze przygotujesz się do matury rozszerzonej z biologii,
  • uszeregujesz i przetestujesz wiedzę z zakresu biologii,
  • lepiej zrozumiesz i uszeregujesz biologię zwierząt i ich ewolucję,
  • uzyskasz nowe spojrzenie na zagadnienia z zakresu zoologii.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Komórka

Pierwszego dnia warsztatu do pracy wykorzystasz mikroskop. Przyjrzysz się komórkom zwierzęcym - ich budowie, podziałom, metabolizmowi, a także dowiesz się jaką spełniają funkcję. Dodatkowo porównasz jakie podobieństwa oraz różnice posiadają komórki.

Dzień drugi

Różnorodność w świecie zwierząt

Tego dnia dowiesz się, jakie cechy sprawiają, że zwierzę to zwierzę, ile typów możemy wyróżnić i dlaczego taki podział istnieje.

Dzień trzeci

Wymiana gazowa i krążenie

Jakie różnice występują pomiędzy układami oddechowym i krążenia u poszczególnych zwierząt, a także jak to wygląda w porównaniu do człowieka? Tego dnia przyjrzysz się tym układom, aby lepiej je zrozumieć. Do przeprowadzenia doświadczeń wykorzystasz stetoskop i pulsoksymetr.

Dzień czwarty

Funkcjonowanie zwierząt i ich odżywianie

Czwartego dnia warsztatu głównym zagadnieniem z którym się zapoznasz będą podstawowe zasady budowy i funkcjonowania organizmu. Przyjrzysz się również odżywianiu. Dowiesz się, jaki jest jego związek z budową i funkcją.

Dzień piąty

Ewolucja i różnorodność biologiczna

Wspólni przodkowie, drzewo filogenetyczne, różnice i podobieństwa wśród zwierząt, które sprawiają, że należą do poszczególnych grup - temu wszystkiemu przyjrzysz się podczas ostatniego dnia warsztatu.

Życie to stan równowagi między syntezą, a degradacją białka.

Yoshinori Oshumi, Zdobywca nagrody nobla 2016